APIE PROJEKTĄ
Pristatomas fotografijų archyvas apima įvairiausias žmogaus gyvenimo sritis. Jis kurtas nuo 2004-ųjų Lietuvoje ir už jos ribų, kur gyvena ir dirba lietuviai. Vienas iš šio gal kiek fragmentiško ir, žinoma, subjektyvaus archyvo tikslų – perduoti kuo išsamesnį mūsų gyvenimo liudijimą ateičiai.
Vienas autorius negali nuosekliai atskleisti visų čia aprėpiamų temų, tačiau su kai kuriomis žmonių gyvenimo ir veiklos sritimis šioje interneto svetainėje galėsite susipažinti pakankamai išsamiai, o gal net patirsite netikėtų nuotykių. Labai viliuosi, kad kai kurios fotografijos užklydusius į archyvą panardins į prisiminimus ar suteiks daugiau ramybės, nes taip nutikdavo ir man, bendraujant su įvairiausiais žmonėmis, kurie fotografijose tapdavo išimtinai teigiamais herojais.
Į kiekvieną žmogų, kokio amžiaus jis bebūtų, žiūriu geranoriškai ir su pagarba. Kaip pilnateisiai ir visaverčiai mūsų gyvenimo dalyviai nuotraukose pasirodo ir vaikai, ir senoliai. Be jų veidų gyvenimas atrodytų netikras. Tačiau, jeigu dėl vienokių ar kitokių priežasčių kam nors pasirodytų, kad kažkurie vaizdai ką nors žeidžia ar skaudina, įsipareigoju nedelsdamas ir be jokių išlygų juos iš internetinės svetainės iškelti.
Šį archyvą sudaro kelios temos:
- Etniniai regionai:
- Įvairių kaimų, miestelių gyventojų, architektūros, interjerų fotografijos;
- Senieji amatai, darbai ir kūryba;
- Tradicinės šventės, papročiai, įvykiai;
- Gyvenimai ir likimai – išsamesni fotografiniai ciklai apie kai kuriuos žmones ir šeimas.
- Šiuose skyriuose pateikiama medžiaga, sukurta įvairiuose Lietuvos regionuose, o taip pat lietuvių gyvenamuose kaimuose Gervėčių krašte.
- Juodai baltų fotografijų cikle „Dirbame. Esame.“ pristatomi įvairių sričių profesionalai savo darbo aplinkoje, taip pat trumpi šių žmonių pasakojimai. Jis kuriamas nuo 2015-ųjų pabaigos iki šiol.
- Cikle „Gyvenimo aistra“ žmonės, turintys įvairiausių pomėgių, hobi, ir skiriantys jiems daug savo laisvalaikio ir energijos.
- Pasakojime „Išeivija po 1990-ųjų“ – įvairiose srityse dirbantys žmonės, išvykę iš Lietuvos jau po 1990 m. kovo 11-osios. Fotografuota Niujorke, Toronte, Berlyne ir Paryžiuje nuo 2018 metų, pasakojimas bus tęsiamas.
Kuriant šį archyvą ir internetinę svetainę talkino daugybė žmonių: įvairių sričių specialistai, kolegos fotografai, bičiuliai, o taip pat ir visi nuotraukų herojai, nepabūgę manęs su fotaparatu įsileisti į savo gyvenimą.
Ačiū Raimondai ir Vytautui Ramanauskams, Saulei Matulevičienei, Vitai Ivanauskaitei-Šeibutienei, Onai Drobelienei, Linai Leparskienei, Jurgai Jonutytei, Vykintui Vaitkevičiui, Aldonai Kuprelytei, Ramunei Vidmantienei, Virginijai Asnauskienei, Violetai Dubnikienei, Danutei Anankaitei, Andriui Daciui, Antanui Sutkui, Kęstučiui Stoškui, Raimondui Pakniui, Algirdui Juodžiui, Giedrei Jankevičiūtei, Izaokui Zibucui, Arturui Valiaugai, Gintarui Česoniui, Gyčiui Skudžinskui, Borisui Taskovui, Audronei Kairienei, Visvaldui Baltėnui, Stanislovui Kairiui, taip pat ir man artimiausioms – Onai, Uršulei ir Sofijai.
Kai kuriuos projekto etapus finansiškai rėmė LR Kultūros ministerija, LR Kultūros taryba, Vasario 16-osios fondas, VšĮ Vilniaus galerija, Valdas ir Dalė Trinkūnai, Nicolas Ortiz.
APIE AUTORIŲ
Fotografas Arūnas Baltėnas g. 1956 m. Kaune, 1979 m. baigė Vilniaus universitetą. Fotografijai atsidėjo 1980-aisiais, keliolika metų dirbo Dailės paminklų sąvado grupėje. Daugybė jo nuotraukų paskelbta dailės paveldui skirtuose leidiniuose.
Nuo pat fotografo veiklos pradžios ypač daug laiko skyrė Vilniui, bandydamas atskleisti jo genius loci, paskui – Sankt Peterburgui, Venecijai. Surengtos parodos Vilniuje, Paryžiuje, Sankt Peterburge, Čikagoje, Modesto (JAV), Toronte (Kanada), Pekine.
1998 m. pradėjo fotografuoti žmones, sukūrė kelis ciklus. 2006 m. susidomėjo Lietuvos etninių regionų gyvenimu, kartu su etnologais dirbo Dzūkijoje, Žemaitijoje, Mažojoje Lietuvoje, Gervėčių krašte, Trakų regione, fotografijos publikuotos knygose „Šilų dzūkai“, „Žemaičiai. Gyvenimai ir šventės“, „Gervėčių Lietuva“, „Namų tyloj“, „Vietiniai. Nepaprasta kelionė į Trakų kraštą“.
2016–2018 m. sukurtas ciklas “Dirbame. Esame” apie įvairiausių profesijų atstovus, dirbančius Lietuvoje, iškart po to pradėti fotografuoti žmonės su įvairiais pomėgiais ir hobi. Nuo 2018 m. kaupiamas archyvas apie didžiuosiuose pasaulio miestuose dirbančius lietuvius, išvykusius iš Lietuvos po 1990-ųjų. Apie šiuos žmones kuriamos trumpos fotografinės apybraižos, įrašomi jų pasakojimai. Lankytasi Niujorke (2018 m.), Paryžiuje (2019 m.), Berlyne (2020 m.). Šis darbas tęsiasi.